Ráže 223 Rem, 5,56 x 45 mm NATO

Nejrozšířenější náboj armád NATO - ráže 223 Remington

Tímto pojmem (oficiálně 5.56 NATO) se označuje puškový náboj patřící do skupiny vysokorychlostních mikrorážových nábojů. Nábojnice je bezokrajová, s krčkem a středovým zápalem.

Náboj byl vyvinut v sedmdesátých letech minulého století belgickou zbrojovkou FN Herstal a v roce 1980 se stal standardním služebním puškovým nábojem NATO. Vycházel přitom z náboje 223 Remington ze šedesátých let vyvinutého pro AR-15. Největším rozdílem byla zejména zcela nová specifická střela FMJ typu SS109 (v USA značená jako M855) o hmotnosti 4 g (62 gr) s dvoudílným jádrem (v přední části střely je umístěn zahrocený průbojník z kalené oceli v zadní části pak olověné jádro).

Náboj vznikl na základě požadavku na náboj vhodnější pro moderní střety, než dosavadní standardní 7,62 NATO, pro běžné použití zbytečně výkonný, velký, těžký, s velkým zpětným rázem a neumožňující dostatečnou kadenci v ručních zbraních. Nový náboj 5.56 NATO je značně menší a lehčí, takže voják může při stejné zátěži nést výrazně více střeliva, má značně menší zpětný ráz a umožňuje i lehčí stavbu pušky. Náboj je velice rozšířen, a to nejen v armádách členů NATO, ale používají ho i zbraně většiny „západních“ výrobců.

Balistické výkony náboje závisejí samozřejmě na použité zbrani a na hmotnosti střely. Pro představu, střela SS109 o hmotnosti 4 g (62 gr) vystřelená z 20“ hlavně (typicky z pušky M16) má počáteční rychlost cca 948 m/s a energii 1800 J.

V poslední době je předmětem vojenských diskusí dostřel a terminální (cílový) účinek tohoto náboje. Objevují se proto snahy vyvinout nový náboj lepších vlastností s větší ráží, obvykle se mluví o 6,5 - 6,8 mm s celkovou délkou náboje nepřekračující stávající ráži 5,56 x 45 (aby bylo možno co nejsnáze takovou novou ráži implementovat do stávajících zbraňových systémů). Vzhledem k logistickým problémům, jež změna ráže většiny ručních zbraní obnáší, to však zřejmě bude ještě chvíli trvat. Další cestou je zlepšování vlastností stávajícího náboje, jež však mnohdy naráží na kolizi (ať již skutečnou nebo jen domnělou) s ustanoveními mezinárodních konvencí týkajících se vedení válečných operací (Haagská a Ženevské konvence).

Vůdčí zemí v evoluci náboje 5,56 NATO jsou bezesporu USA, jež do svých ozbrojených sil zavedly postupně několik výrazně vylepšených nábojů této ráže: Nejprve byl zaveden náboj Mk 262 Mod0 a Mod1, což je speciální náboj pro lehké odstřelovačky Mk12/SPR laborovaný 77 gr (5 g) těžkou střelou Sierra HPBT. Dále došlo k zavedení velmi pokrokového náboje M855A1 EPR (Enhanced Performance Round – střela s vylepšeným výkonem), jehož střela neobsahuje olovo a je tvořena velkým ocelovým průbojníkem a tombakovým jádrem, přičemž tento průbojník je v přední části střely odhalen a jde tak de facto o střelu poloplášťovou. Tento náboj má ve všech parametrech lepší vlastnosti oproti standardnímu náboji se střelou SS109/M855, nicméně doposud se nachází pouze ve výzbroji amerických složek a nebyl uvolněn pro export. Dalším „vylepšeným“ nábojem je Mk 318 Mod0 SOST (Special Operations Science and Technology) vyvinutý pro USMC, jenž je laborován 62 gr těžkou střelou typu OT (Open Tip), vykazující vylepšenou přesnost a tedy i účinný dostřel oproti náboji M855/SS109.

Náboj civilní 223 Remington

Civilní verze náboje se nazývá 223 Remington. Je značně rozšířena a vyrábí se pro ni ohromné množství samonabíjecích i opakovacích pušek používaných pro sport a lov drobné zvěře.

Náboje 5.56 NATO a 223 Remington jsou rozměrově téměř totožné, takže lze náboji 223 Remington střílet bez problémů z vojenských pušek, byť se sníženou přesností. Zásadní rozdíl je vlastně pouze v oblasti krčku nábojnice a s tím souvisejícího tvaru nábojové komory a zejména pak je odlišnost v oblasti přechodového kuželu, tedy kde nábojová komora přechází ve vývrt hlavně. Teoreticky zde může docházet v případě užití „vojenského“ střeliva v „civilních“ zbraních s komorou 223 Rem. dle standardů C.I.P. nebo SAAMI ke kritickému zvýšení tlaků a tedy i nebezpečí poškození nebo destrukce zbraně. Pracovní tlaky obou nábojů jsou si nicméně velmi blízké a stejně tak jejich balistické parametry, takže rizika by plynula spíše ze soustavného užívání nekompatibilního sřeliva, nežli z jednoho výstřelu.

Z výše uvedeného důvodu vznikla tzv. hybridní komora 223 Wylde, jež umožňuje bezpečné a spolehlivé užití jak civilního střeliva 223 Rem., tak vojenské munice 5,56 NATO.

Aktuálně je naprostá většina všech samonabíjecích zbraní dostupných na našem trhu opatřena buďto právě komorou typu Wylde nebo originální komorou 5,56 NATO a tedy tyto zbraně mohou zcela bezpečně střílet vším, co je legálně na našem trhu dostupné. U opakovacích kulovnic, zejména těch starších, je samozřejmě vhodné střílet zásadně pouze civilním střelivem.

Je třeba nicméně uvést, že veškeré nové zbraně prodávané aktuálně na našem trhu musí být v souladu s legislativou opatřeny platnou zkušební a ověřovací značkou dle C.I.P. a součástí značení je i uvedení ráže. V C.I.P. je zaveden pouze náboj pod označením 223 Remington, resp. 223 Rem., a tedy všechny zbraně (i ty s komorami NATO nebo Wylde) musí být označeny právě uvedenou ráží – což mnohdy vede ke zmatkům, neboť např. americké pušky na sobě mívají vyznačenu ráži 5,56, ale dodatečně jsou označeny a evidovány jako 223 Rem.

Aktuálně je na našem trhu široká škála střeliva ráže 223 Remington, přičemž tyto náboje mohou mít celkem podstatné rozdíly jak z hlediska účelu použití (od loveckých přes sportovní až po služební), parametrů (materiály, hmotnosti a typy střel, balistické vlastnosti) až po cenu. Každý by se měl dostatečně seznámit s parametry své vlastní zbraně a dle nich, účelu použití a obsahu své peněženky pak vybírat nejvhodnější náboj. Šíře nabídky těchto nábojů může být pro mnohé matoucí a není tak zcela neobvyklé, že si někdo nakoupí „za dobrou cenu“ střelivo, jež v jeho zbrani nebude fungovat zcela optimálně.

Skutečnost, že je vaše zbraň i vaše střelivo označeno v souladu se standardy C.I.P. znamená, že to spolu bude fungovat bezpečně, ale nevypovídá to nic o reálné vhodnosti toho kterého náboje pro konkrétní zbraň.

Technický nákres náboje 223 RemingtonPorovnání velikosti jiný nábojů s 223 Remington

Poznámka k fotografii Porovnání velikosti nábojů:

zleva 50 BMG, 300 Winchester Magnum, 308 Winchester (7.62 NATO), 7,62 x 39 mm, 5.56 NATO a 22 LR