Úsťová brzda je jednoduché zařízení, které se montuje na ústí hlavně palných zbraní. Slouží ke kompenzaci zpětného rázu a tlumení zášlehu při výstřelu. K tomu využívá změnu směru proudění plynů unikajících z hlavně při výstřelu. Obvyklý tvar úsťové brzdy je válec s několika otvory po stranách. Ty pak zmíněným plynům umožňují unikat buď do stran, nahoru a nebo diagonálně, čímž se vyvolávají odpovídající reakční síly, které působí proti zpětnému rázu. Dochází tedy k redukci pohybu zbraně směrem vzad, což umožňuje střelci udržet lepší kontrolu nad zbraní při opakované střelbě.
Výhodou úsťové brzdy je její schopnost dramaticky snížit zpětný ráz a zlepšit stabilitu zbraně při střelbě. To umožňuje rychlejší zaměřování mezi jednotlivými výstřely a zkrácení doby mezi nimi. Úsťová brzda se z principu využívá především u dlouhých zbraní s vyššími rážemi.
Těžké zbraně
Úsťové brzdy nejsou pouze záležitostí ručních zbraní, s jejich využitím se setkáme i u houfnic, starších tankových kanónů a jiných těžších zbraní, které užívá především armáda. U tak velkých ráží je totiž zpětný ráz ještě větší komplikací, než u těch ručních, neboť by mohl posádku daného vozidla ohrozit na životě. Úsťové brzdy v tomto případě pracují na obdobném principu jako u ručních zbraní, z pravidla však mají pouze jednu komoru.