O Sa vz.58

Projekt Sa vz.58/98 bulldog 9 mm

Zde Vám přinášíme další ze zapomenutých projektů.

Projekt Sa vz.58/98 bulldog 9 mm - první nám známý pokus o přestavbu Sa58 na ráži 9 mm Luger

V 90tých letech koumáci ve Slavičíně koumali, jak udělat z SA 58  dospělého škorpiona, nebo českou UZInu.

 

 

 

 

No a teď taky něco k popisu.

Zbraň je postavena na konstrukčním základě sa vz.58, jedná se o krátký 9 mm Sa 58/98  a Sa 58/98 S (s tlumičem hluku) "Buldog" konstruovaný pro náboj 9X19 Parabellum, vznikl úpravou původního uzamčeného závěru na závěr dynamický.

Úprava spočívá v tom, že ze závěru je odstraněna závora a závorník je čepy pevně spojen s nosičem závorníku.

Zbraň má možnost střelby dávkou nebo jednotlivými ranami.

Hlaveň má délku 180-200 mm podle typu, použitý vývrt se šesti drážkami s pravostrannou elevací, v těle je použita vložka s plastovým přímořadým 30 raným zásobníkem.

V levé polovině vložky je vyhazovač.

Předpažbí je upravené a použitý materiál je plast.

Pokud se podíváte dovnitř, na spodní straně je upravený záchyt závěru.

Nad celým pouzdrem zbraně je natažena frézovaná lišta pro uchycení optických prvků.

Mechanická mířidla lze použít od 100 do 400 metrů v krocích po sto metrech.

Mířidla se skládají ze stavitelné kolíkové mušky v chránících prvcích v přední části zbraně, a z neregulovatelného dioptrického hledí za zadní hranou lišty.

Pokud zde vidíte nápadnost mířidel z jiné zbraně a myslíte na G3, nebudete daleko.

Ramenní opěra je použitá ze standardní zbraně, pažbička je vybavena úložným prostorem, třeba na škrtící šňůru nebo čištění zbraně.

Hmotnost kratší verze bez zásobníku je 2,8 kg, délka záměrné 380 mm, rychlost střelby je 800 za minutu a počáteční rychlost standardní střely je 380-410 m.s-1. 

Úprava spočívala v úpravě šachty zásobníku, výměně hlavně, úpravě síly pružin a odstranění pístu.

Výkon náboje 9mm neumožňoval spolehlivou samonabíjecí funkci pomocí odběru části plynů přes píst, proto byl použit systém dynamického závěru.

My samozřejmě jsme toto nezkusili, jelikož tyto zásahy do zbraně jsou v rozporu s platnou legislativou, ale domácím kutilům mohu vzkázat, že to jde a funguje.

Byl použit celoplastový zásobník z chilského FAMAE. Jdou spojovat stejně jako u SIGu 550. Zmíněné projekty byly iniciativou Slavičína bez požadavku ze strany armády.

Nemáme s tím vlastní zkušenosti, ale výše uvedená přestavba funguje i s tlumičem.

Někde jsem to četl... V rámci tohoto vývoje byl vyroben i prototyp pušky s delší hlavní.

Autorem tohoto modelu je Ladislav Skoupý.

Zdroj zde

 

 

rakeŤák

K problematice výsuvných pažeb

Vysvětlení k výsuvným a sklopným výsuvným pažbám

Mnoho vlastníků padesátosmiček si své zbraně osazuje výsuvnými pažbami.

Ty je možné montovat buď na sklopný modul (vyrábí například firma Fabdefense Izrael), anebo na pevnou trubku.

A zde pozor!

Mnoho firem ve snaze rozlišit pažby pro civilní a vojenský trh, rozlišuje u tohoto příslušenství dva základní rozměry modulů (nebo jednoduše trubek, chcete-li), a to na komerční a military model.

Jsou označovány jako Mil - Spec a Comercial, anebo jako Stamped a Milled.

Liší se několika základními rozměry, ale je to rozdíl zásadní.

Pokud se pokusíte nasadit komerční pažbu na military trubku, bude příliš volná.

Pokud military pažbu na komerční trubku, nenasadíte ji vůbec.

Je ale ještě možnost úpravy.

Pokud se Vám stane, že pažba na trubku nejde nasunout, dá se tento problém nouzově odstranit zbroušením rádiusu po celé délce vnitřní hrany pažby - viz červené tečky na úvodním obrázku nahoře.

Zde také jsou podrobně popsány diference jednotlivých rozměrů modulů pažby u komerčního a military modelu.

Rozměry jsou v palcích, jeden palec je 2,54 cm.

 

Výsuvná pažba v ose hlavně

Čas od času řešíme na prodejně od zákazníků poptávku na výsuvnou pažbu v ose hlavně.

Samozřejmě najdou se výrobci (např. CSA) kteří toto nabízejí, nicméně z naší praxe toto řešení nedoporučujeme.

Hlavní problém tkví v tom, že pokud máte výsuvnou pažbu v ose hlavně uchycenou na pevno (tedy standardním šroubem ve středu osy trubky, kde se používá buď vyrovnávací destička, nebo je celý modul uchycení pažby k rámu zbraně řešený pod vyrovnávacím úhlem 6°) je prakticky nemožné se poskládat na pažbu tak, abyste mohli pohodlně mířit skrze pevná mířidla.

Jediná výjimka je když používáte kolimátor, který navíc velmi často mívá v balení i 2 výšky montáže a celkově jste tak výše nad hlavní. 

Elegantní řešení tohoto problému Vám poskytne spíše naše pažba se sklopným modulem, která je taktéž v ose hlavně ale má jednu velikou výhodu v tom, že výšku pažby můžete přímo ve sklopném modulu upravit  dle libosti.

Tedy nemáte problém pohodlně střílet i přes pevná mířidla a v případě potřeby (např. při použití kolimátoru) si můžete pomoci buď vysunutím lícnice na koncovce pažby nebo pomocí povolení dvou šroubů s vnitřním inbusem v těle sklopného segmentu posunout celou trubku pažby výš do polohy která Vám vyhovuje.

Tyto sklopné moduly naleznete  pod názvy sklopný pažbový modu GE-I a GE-II na našich stránkách www.gunexpert.cz v sekci SA58 - pažby 

Na obrázcích níže si všimněte umístění pažby na zbrani, kde je patrný výškový posun.

Absorbéry a výsuvné pažby s absorbérem

Absorbér je úprava trubky pažby odpružením, která tlumí zpětný ráz zbraně při střelbě a "měla by?!" uživatelsky zlepšit komfort střelby.

Toto je bohužel poněkud kontroverzní téma, jelikož každému vyhovuje něco jiného a proto je naše vysvětlení čistě subjektivní.

Přiznáme se, že my tomuto řešení moc neholdujeme.

Nechceme teď hovořit o absorbérech nebo jinak řečeno bufferech na zbraních AR-15, kde pokud je výrobcem zbraně tento absorbér upraven pro přímo pro konkrétní zbraň, má pozitivní účinek na komfort střelby.

Navíc zde je to především otázka konstrukčního řešení, které je zcela jiné než u zbraní SA58.

Nicméně zde je třeba si uvědomit, že veškeré zbraně AR-15 mají na rozdíl od zbraní SA58 pažbu vždy v ose hlavně a přenos nárazů je tak jiný než u trubky pažby u SA58 která je v základu pod 6° sklonem.

Tady je přenos síly nárazů poněkud zdeformován výše popsaným úhlem a zbraň se tedy nechová korektně a dle našich zkušeností je absorbér spíše na škodu.

Při opření do ramene chybí tuhost, jelikož pažba díky absorbéru neustále pruží a při střelbě se zbraň vlní.

Z legrace vždy říkáme, že toto řešení je pro holky, které se bojí zpětného rázu, ale přiznejme si na rovinu - kosa je kosa... sice trošku kope ale zase to není kůň a pevný úchop je nade vše :) 

Na obrázku níže je vyobrazena trubka výsuvné pažby s absorbérem od izraelské firmy Fab-Defense

Více zde: https://www.gunexpert.sk/products/k-problematice-vysuvnych-pazeb/

 

rakeŤák & Grizzly

Historická a technická data Sa vz.58

Podrobný technický přehled zbraně Sa vz.58

Sa vz 58

Historie výroby 

Porovnání útočných pušek Sa 58 a Ak 47

Poznatky z provozu zbraně

Pokusy o modernizaci

1. Historie výroby

Československo bylo v rámci Varšavské smlouvy jedinou zemí, která měla zavedeny ruční palné zbraně převážně vlastní konstrukce, nikoliv licenčně vyráběné sovětské vzory. Také samopal vzor 58 je zbraní plně domácího původu. Konstruktérem samopalu vzor 58 byl Jiří Čermák a na vývoji se podílel také Ing. Bohuslav Novotný. Vývoj zbraně započal v roce 1956 ve Výzkumném a vývojovém ústavu závodů všeobecného strojírenství v Brně (později Konstrukta Brno). Výroba samopalů vzor 58 byla započata na přelomu let 1958-59 v závodě Přesné strojírenství (dnešní Česká zbrojovka) v Uherském Brodě a trvala až do roku 1988 (dle jiných pramenů do roku 1984). V tomto období bylo vyrobeno téměř 900 000 (jiné prameny uvádějí 919 650) kusů ve všech variantách.

Zásobníky se v Uherském Brodě nevyráběly, vyráběly se ve zbrojovce Vsetín - Jablůnka, byť na nich nikde nenajdete přidělený kód "jpw", s nímž se lze setkat např. na zaváděcím článku pásů pro kulomety vz. 52 a 52/57. Ověřovací série Sa 58 sestávala z 200 kusů, jejichž čísla ležela v rozsahu 10 001 x - 10 200 x. Pro zajímavost pod článkem přikládám pár fotografií jediného exempláře, který jsem  viděl. Je v depozitáři vojenského historického ústavu, dodatečně upraven na školní provedení. První výrobní série měla čísla v rozsahu od K 50 001 do K 80 000, následovalo písmeno J s rozsahem J 10 001-J 40 000. U toho kusu z ověřovací série je mj. zajímavé přední poutko, s nímž jsem se jinak nesetkal.

V současnosti je zaveden ve všech verzích v české a slovenské armádě, verze se sklopnou opěrou, samopal vz. 58 V je zavedena ve výzbroji Policie ČR a slovenské policie. Neznámým počtem samopalů vz. 58P a vz. 58V jsou vyzbrojeny některé speciální jednotky indické armády Para Comandos, nezanedbatelný počet samopalů vzor 58 se objevil v současné době v Afghanistánu. Samopal vzor 58 je lehká samočinná ruční zbraň. K činnosti závěru je využitu části tlaků plynů vzniklých hořením prachové náplně náboje, které jsou plynovým kanálkem přivedeny do plynové komůrky před píst uložený nad hlavní. Závěr je přímoběžný a je uzamykán pomocí kyvné závory nesené závorníkem. Hlaveň je zalisována do pouzdra závěru, v němž je zajištěná ve spodní části pojistným čepem. Vývrt hlavně je pravotočivý, čtyřdrážkový se stopáním 240 mm a  je chromován vrstvou tvrdého chromu o síle 40 - 100 mikronů. V první třetině hlavně je uchycen plynový násadec, na ústí hlavně je našroubováno chránítko ústí. Pouzdro závěru je vyfrézováno z odlitku, což činí samopal vzor 58 mnohem výrobně dražší něž např. ruský AK-47, který byl lisován z ocelového plechu. Tento nedostatek byl později odstraněn u verzí označených AKM. Pojistka, která plní zároveň funkci přepínače režimu střelby má tři polohy: 0 - zajištěno, 1 - střelba jednotlivými ranami, 30 - střelba dávkou. Zbraň je vybavena záchytem závěru, který se nachází v pravé spodní části pouzdra závěru vedle vyhazovače nábojnic a je vybaven stiskátkem s pružinou. Zachycovací ozub po vystřelení posledního náboje zachytí závěr v zadní poloze. Křivkové hledí je stavitelné v rozsahu 100 - 800 metrů po 100 metrech. Pro střelbu v noci a na skupinové cíle je na klapce hledí ryska "U" označována také jako „univerzální“odpovídající střelbě metnou dálkou, což je dálka, kdy po celou dráhu letu střela nepřevýší výšku cíle vysokého 1,5 m a tudíž bude střílející cíl zasahovat na celé této dráze. Metná dálka je asi 330 m a závisí také na typu náboje. Povrchová úprava samopalu byla prováděna fosfátováním s následným nátěrem vypalovacím lakem s následným vypálením. Pažba, pistolová pažbička a předpažbí byly u prvních sérií vyráběny z bukového dřeva, později z dřevěné lisované masy.

Samopal vzor 58 byl do výzbroje ČSLA zaveden v těchto verzích :


Sa vz. 58 P – samopal s pevnou dřevěnou pažbou (pevné pažby současné produkce naleznete zde)
Sa vz. 58 V – samopal se sklopnou kovovou ramenní opěrou (sklopnou originální pažbu v novém PU laku naleznete zde)
Sa vz. 58 Pi – samopal s pevnou dřevěnou pažbou a lištou na levé straně pouzdra závěru zbraně sloužící pro nasunutí zaměřovacího infradalekohledu NSP-2, součástí jeho příslušenství je i sklopná dvojnožka, upevňující se při střelbě s infradalekohledem místo bodáku zespodu ústí hlavně a kuželovitý tlumič ohně místo chránítka závitu ústí hlavně. V současnosti se v AČR místo zastaralého infrazaměřovače NSP-2 používá moderní noční zaměřovač MEO 50 S s 3,2 x zvětšením vyráběný firmou Meopta Přerov.

 

Zakřivený, dvouřadý zásobník je vyroben z hliníkové slitiny a má kapacitu 30 nábojů. bodák samopalu vzor 58 je nožový s půlkulatými žlábky po obou stranách se souměrným hrotem, střenky jílce byly u prvních sérií vyráběny z bukového dřeva, později z dřevěné lisované masy. Bodák je nasazen na kolejničce pod nosičem mušky.Původní základní příslušenství samopalu vzor 58 tvoří čtyři zásobníky, sumka na zásobníky z hlazené kůže (původní sumka byla vyrobena z kombinace plátna a kůže), bodák vzor 58, pochva bodáku z hlazené kůže, jednotný popruh, plátěný pytlík na čistící a montážní nářadí, dvojdílný vytěrák, koudelníček, olejnička, chránítko ústí, cvičný nástavec, montážní trn, žíněný kartáček. Jako speciální příslušenství k samopalu byla v roce 1960 zavedena svítící mířidla, tvořená nástavcem hledí a mušky. Mířidla se přenášela v ochranném ocelovém pouzdru, které chránilo mířidla před poškozením a zároveň snižovalo negativní účinky radioaktivního záření svítící látky. Pro výsadkové jednotky bylo k samopalu vzor 58 V zavedeno několik typů plátěných výsadkových pouzder.

 

Střelivo pro samopal vz. 58:
Pro střelbu a pro výcvik střelby se zbraní se používá náboj ráže 7.62 vz. 43, který je podle potřeb vyveden v těchto úpravách:
1) náboj s normální střelou - 7,62 mm náboj vz. 43 ( 7,62-43 ) - pužívá se k ničení živé síly nepřítele
2) náboj svítící (7,62-Sv 43 hrot střely označen zeleně )
3) náboj průbojný zápalný (7,62-PZ 43 hrot střely označen červeným a černým proužkem )
4) náboj zápalný (7,62-Z 43 hrot označen čeveně )
5) náboj zaměřovací (7,62-Zm 43 hrot střely označen zeleným a bílým páskem )
6) náboj školní ( 7,62-Šk43 ) - používá se při nácviku nabíjení, spouštění a kontroly činnosti zásobníků, závěru a spušťadla. Na těle nábojnice jsou tři drážky a na krčku stopy po škrtícím zařízení.
7) náboj cvičný ( 7,62-Cv43 ) - používá se k výcviku a k značkování palby při cvičeních. Nábojnice má prodloužený na konci uzavřený krček.
8) náboj redukovaný ( 7,62-Rd43 ) - použití při střelbě na menší vzdálenost. Maximální dostřel s tímto nábojem je asi 1100 m. Zranění způsobuje až na dálku největšího dostřelu. Hrot střely je označen bíle.

 

Technicko taktická data samopalu vzor 58 
Ráže                                                             7,62x39 mm

Náboj                                                               

Délka zbraně                                                       

Délka vzoru 58V se sklopenou pažbou                   

Délka hlavně                                                        

Váha zbraně bez zásobníku                                 

Váha zbraně s prázdným zásobníkem                  

Váha zbraně s plným zásobníkem                      

Úsťová rychlost                                                 

Teoretická rychlost střelby                                    

Praktická rychlost střelby - jednotlivé rany             

Praktická rychlost střelby - dávkami                   

Maximální dostřel                                             

Účinný dostřel                                                    

Kapacita zásobníku                                           

 

7,62x39 vz.43

845 mm

635 mm

390 mm

2,90 kg

3,10 kg

3,60 kg

705 m/s

750-850 ran/min

40 ran/min

120 ran/min

2800 m

350-500 m

30 nábojů

 

2. Porovnání útočných pušek Sa vz. 58 s AK 47

Jak již bylo uvedeno, hlavním konkurentem v rámci zemí Varšavské smlouvy byla pro útočnou pušku Sa vz. 58 sovětská útočná puška AK 47. Co tyto dvě zbraně spojuje a zároveň rozděluje?

Hlavní odlišnosti Sa vz. 58 od AK 47 spočívají v systému uzamčení závěru, kdy AK 47 používá rotační závorník, zatímco Sa vz. 58 nesenou závoru, která se zamyká do pouzdra závěru. Další odlišností je bicí mechanismus, zatímco AK 47 má bicí kladívko, Sa vz. 58 disponuje přímoběžným úderníkem. Pouzdra závěru jsou u obou zbraní výkovky dokončené třískovým obráběním. I když u AK 47 nemusí být toto tvrzení úplně pravdou, protože první série AK 47 měla pouzdro závěru vyrobené z plechových výlisků. Po nepříliš úspěšném zvládnutí uvedené technologie bylo od plechových pouzder závěru upuštěno ve prospěch dvou provedení pouzdra závěru vyrobených z výkovku. Návrat k plechovému pouzdru závěru nastal až u modernizovaného provedení AKM z konce šedesátých let. Důvodem byla hlavně ekonomičnost a technologičnost výroby. Zaměnitelné nejsou ani zásobníky. Zatímco Sa vz. 58 používá lehký zásobník z hliníkových slitin, u AK 47 jde o poctivý kus plechu.

Z uvedeného vyplývá, že zbraně jsou příbuzné základním tvarem, zaměnitelná je pouze munice. Technické parametry jsou porovnány v následující tabulce.

Tabulka č. 1 Srovnání technických parametrů Sa vz. 58 a AK 47 (Pramen: vlastní)

Parametr
Samopal vz. 58
AK 47
Ráže
7,62 mm
7,62 mm
Náboj
7,62 × 39 vz. 43
7,62 × 39 vz. 43
Délka zbraně
845 mm
870 mm
Délka vzoru se sklopenou pažbou
635 mm
645 mm
Délka hlavně
390 mm
415 mm
Hmotnost zbraně bez zásobníku
2,90 kg
4,30 kg
Hmotnost zbraně s plným zásobníkem
3,60 kg
4,88 kg
Úsťová rychlost
705 m/s
715 m/s
Teoretická rychlost střelby
750–850 ran/min
600–800 ran/min
Praktická rychlost střelby – jednotlivé rány
40 ran/min
40 ran/min
Praktická rychlost střelby – dávkami
120 ran/min
100 ran/min
Maximální dostřel
2 800 m
2 800 m
Účinný dostřel
350–500 m
350–500 m
Kapacita zásobníku
30 nábojů
30 nábojů

 

 

Útočná puška AK 47 je, jak vyplývá z výše uvedené tabulky, srovnatelná s českou zbraní, počet vyrobených kusů jen na území bývalého SSSR však mnohonásobně převyšuje produkci Sa vz. 58, a to i bez započítání produkce jiných licenčních výrobců po celém světě. Produkce SSSR je odhadována na 75 milionů kusů.

 

3. Poznatky z provozu zbraně

Útočná puška (označovaná jako samopal vzor 58) vykazovala po celou dobu svého provozu u ozbrojených sborů bývalé Československé socialistické republiky a pozdějších nástupnických států nadstandardní spolehlivost a odolnost, přesto se jako každý technický výrobek neobešla bez některých slabých míst, která na základě vlastních zkušeností rozeberu v následujících řádcích.

Při praktickém provozu zbraně u vojenských útvarů se vyskytují následující opakující se nedostatky a poruchy:

 

1. Velmi proměnlivá kvalita povrchové ochrany (černé lakování). Z některých sérií (zvláště po opravě) doslova odpadávala;

 

2. Předpažbí a nadpažbí vyrobené z dřevotřísky napuštěné fenol-formaldehydovou pryskyřicí je relativně křehké a docházelo k jeho praskání nebo prolomení;

 

3. Šroub, který spojuje sklopnou ramenní opěrku s pouzdrem závěru, se často povoluje a musí být pravidelně kontrolován a dotahován;

 

4. Plechový kryt vratného ústrojí se zejména při neodborné manipulaci deformuje v oblasti výstupků, kterými je připevněn v pouzdře závěru. Součástka potom není pevně spojena s pouzdrem závěru;

 

5. Při nedostatečné údržbě dochází k ucpání plynového kanálku spojujícího plynový násadec s vnitřním prostorem hlavně karbonovými úsadami nebo nepovoleným abrazivem, které vojáci používají k čištění;

 

6. Vyústění zásobníků je křehké a dochází k jeho ulamování nebo deformacím;

 

7. Bodáky vz. 58 jsou velmi křehké a málo odolné k neodbornému zacházení. Často u nich dochází k praskání a ulamování střenek.

 

Všechny výše uvedené závady jsou opravitelné na stupni útvar prostřednictvím soupravy náhradních dílů 1 : 100. Velmi opotřebené nebo havarované zbraně jsou odesílány k obměně do zásobovacích středisek. K haváriím zbraní dochází většinou souběhem nedostatečné údržby zbraně a neodborným zacházením.

 

4. Pokusy o modernizaci

    Poslední zbraň byla Českou zbrojovkou dodána v roce 1984. U některých útočných pušek proto dochází vlivem stárnutí materiálu také k závadám, které se dříve nevyskytovaly anebo jen zcela výjimečně. Jedná se například o praskání úderníků, pružin, závor. Dalším problémem jsou havárie zbraní vlivem používání v prašném prostředí zejména u zahraničních úkolových uskupení, souběhem s ne vždy dokonalou údržbou. Pak dochází k haváriím zbraní i roztržení pouzdra závěru.

 

    Na počátku nového tisíciletí bylo zcela zřejmé, že zbraň v původním provedení přes mnohé zastánce nemůže svými takticko-technickými možnostmi konkurovat moderním konstrukcím vybaveným optickými a optoelektronickými systémy, taktickými doplňky a dalším příslušenstvím. Z uvedeného důvodu bylo podniknuto několik pokusů o technický upgrade zbraně.

 Ještě v 60. letech byly vyvinuty verze na náboje 7,62 x 51 NATO a 5,56 x 45 NATO a také podvěsný granátomet ráže 26,5 mm, ale nic z toho se nedostalo do sériové výroby. Samopaly vzor 58 tak sloužily až do roku 2002 bez jakýchkoliv následných modifikací. Parametry zbraně vyhovují i soudobým podmínkám. S účinností, ovladatelností, funkční spolehlivostí, životností a v zásadě ani s přesností střelby nejsou zásadní problémy. Účinná palba se vede jednotlivými ranami do vzdálenosti 600 metrů (výjimečně na skupinové cíle do 800 metrů) a krátkými dávkami do 400 metrů. Pokud z hlediska moderních požadavků na útočnou pušku něco zásadního chybí, pak je to možnost montáže granátometu a různých typů novodobých typů mířidel, například kolimátorových a laserových zaměřovačů.
V posledních letech se a modernizaci samopalu vzor 58 pokusil Vojenský technický ústav výzbroje a munice ve Slavičíně, kde bylo vyrobeno i několik funkčních vzorků. Jedním z návrhů je samopal vzor 58 s podvěsným granátometem. Zbraň je v původní ráži, i když by se dala upravit i na náboj 5,56x45 mm, a byla opatřena univerzální rampou pro instalaci různých druhů mířidel. K základnímu vybavení patří dioptrická hledí v otočném bubínku (pro čtyři vzdálenosti střelby) na rampě a upravená muška, která už není součástí úsťového nástavce, ale přemístila se na plynový nástavec. Rampa je upevněna dvěma vysunovacími kolíky.
K podstatným změnám ve vnitřním uspořádání mechanismu nedošlo, zbraň však má několik nových a dobře promyšlených prvků. Například sklopná ramenní opěrka nového tvaru a provedení se ve vyklopeném stavu přemístila do osy zbraně, takže při střelbě nevzniká dodatečný moment. Pro atraktivnější vzhled byl použit černý lak a pistolová rukojeť z černého plastu. Hlaveň ráže 7,62 mm má nový úsťový nástavec - tlumič výšlehu, páčka voliče režimu palby kombinovaná s pojistkou je oboustranná.
"Při úvahách o instalaci podvěsného granátometu jsme měli k dispozici několik zahraničních typů," říká Ing. Jaromír Polášek z VTÚVM Slavičín. "Nakonec se nám nejlépe jevil jednoranový americký 40mm granátomet M203, používaný nejčastěji pro pušku M16 A2. K samopalu musela připevněna ještě zvláštní mířidla pro granátomet a kvůli tomu jsme doladili nadpažbí. Při střelbě náhradními granáty jsme dosahovali přesnosti vcelku odpovídající zvyklostem. Na samopal jsme rovněž namontovali delší 420mm hlaveň, aby ústí hlavně s nástavcem nepatrně přesahovalo před ústí granátometu. Ten působí i jako závaží, takže při střelbě dávkou se samopal chová klidněji než bez granátometu."

  Vstupem modelu VZ 2058 Expert firmy Gunexpert s.r.o., na trh v roce 2010 se naplnila ucelená modernizace zbraně, která je v této podobě plně konkurenceschopná s moderními útočnými puškami.

Samopal vzor 58 z první ověřovací série - zřejmě jediný dochovaný exemplář:

 

 

Sa 58

Sa 58

Sa 58

Sa 58

Sa 58

 

rakeŤák

Správná montáž a pasování kompenzátoru pro SA vz.58

Žádný kompenzátor, který si koupíte v obchodě nebude pasovat na Vaši zbraň hned napoprvé, proto je třeba ho upravit.

Je to dáno různou délkou závitu na ústí každé jednotlivé zbraně.

Největší chybou je namontovat ho jen tak a nechat ho na zbrani volný.

Při střelbě potom kmitá a opravdu to není ono.

 To už si můžete za nosič mušky přivázat třeba kecky - vyjde to na stejno.

 Tady je pár užitečných rad

 

Očistěte závit a přední plochu nosiče mušky od nečistot v místě, kde bude dosedat kompenzátor.

Ten musí být řádně dolícován a dotažen.

Pokud to neprovedete precizně, může se stát, že se Vám po určitém počtu ran uvolní a v krajním případě může dojít k poškození závitu, o zmenšení přesnosti střelby nemluvě.

 

Dolícování se provádí na soustruhu zkracováním (ubíráním materiálu) ze zadní strany (tam kde je závit).

 

Závit na ústí a jeho stoupání u zbraní SA vz.58 je M14x1 (a tedy i na kompenzátorech), čili jedna 360 stupňová otáčka je výškově 1mm, což znamená, že pokud kompenzátoru do správné polohy chybí půl otáčky, tak se musí zkrátit (ubrat matriál soustruhem) o 0.5 mm, čtvrt otáčky = 0.25 mm atd.

Upněte pušku za tělo opatrně přes měkké čelisti (třeba kůže) do svěráku tak, aby nedošlo k poškození zbraně.

Našroubujte kompenzátor a dotáhněte (ti co vlastní kompenzátor Zendl použijí klíč č. 19).

Doporučuje se, aby po dolícování a po dotažení chyběly ještě 1-2 mm k úplnému zapadnutí odpružené západky do drážky kompenzátoru.

kompenzátor 1

Zhruba v této pozici by měl být kompenzátor po úpravě soustruhem a prozatímním ale pevném dotažením rukou

 

Po vystřelení několika desítek ran se kompenzátor usadí a bude jej možno dotáhnout bez rizika, že se uvolní.

 

kompenzátor 2

Správná pozice kompenzátoru po vystřelení několika ran, kdy se ohřeje hlaveň a kompenzátor dotáhneme na pevno (chápej úplně na krev) buď klíčem nebo si můžete pomoci např. pístem, který použijete jako páku.

 

Pokud přece jen dojde z jakéhokoli důvodu k uvolnění (většinou proto, že jste brousili moc), můžete kompenzátor o 1-2 otáčky zkrátit a opakovat postup znovu.

 

Po montáži překontrolujte nastřelení zbraně.

 

Fidoš a RakeŤák

Muška Target Sa 58

Muška Target Sa 58 je zcela nová muška pro zbraně Sa vz.58  a jejich ostatní verze, které používají originální nosič mušky.

Tento produkt je nabízen k hledí Target VZ 2058 se stranovým posuvem, spolu s kterým tvoří set sportovních mířidel pro zbraně SA 58 a jejich samonabíjecí varianty. Samostatně si ho proto objednají pouze zákazníci, kteří již v minulosti od nás zakoupili hledí SA58 se stranovým posuvem.

Mušku Target nelze na zbraních SA58 použít samostatně, vzhledem k nemožnosti stranové korekce na straně mušky.

Matice mušky je v tomto případě vytvořena jako samosvorná s protikusem, s možností regulace výšky mušky.

Výsledkem je umístění mušky ve středu nosiče mušky, výborná čitelnost díky svojí konstrukci a zdrsnění zářezy na straně pohledové ze směru střelce.

Muška má lehce vyšší hranu od střelce a tím nedochází k zákrytu přední a zadní hrany.

Muška je širší, lépe se odhaduje výškové a stranové zamíření zbraně.

Výšku lze měnit v rozsahu 0,6 až 0,95 mm.

Na zbrani nová muška Target 58 vypadá excelentně a systém jejího uchycení je velmi pevný.

 

"Často se stává, že u starší zbraně dochází k uvolnění matice mušky, kdy otvor v nosiči mušky je prostě vlivem rozměrových tolerancí větší než samotný průměr matice mušky a muška po výstřelu s maticí neustále v nosiči nepatrně cestuje a vy nejste schopni nastřelit zbraň."

 

rakeŤák

kompenzátor 1

Hledí Target Sa vz.58

Hledí Target 58, je stranově stavitelné, světlovodné hledí pro všechny verze Sa vz.58 a jejich samonabíjecí verze.

Stranově stavitelné hledí využijete všude tam, kde chcete mít přesná ostrá mířidla a kde máte problémy s posuvem mušky kvůli použití kompenzátoru.

V případě tohoto hledí, jež má sportovní parametry, můžete nastavit mušku zašroubovanou v matici mušky na Vaší zbrani do středu nosiče mušky a bočně doladit posuvem hledí.

Výhodou je snadná manipulace na střelnici, lepší odladění mířidel pro konkrétní vzdálenosti.

Nulová základní poloha odpovídá při standardní výměně za původní hledí vzdálenosti 100 metrů, avšak díky možnosti výškové regulace mušky, se dostanete i pod tuto hranici.

Kombinace původní mušky s novým hledím, vytváří zábavnou a praktickou kombinaci pro Vaší zbraň.

Hledí Target 58, je stranově stavitelné, světlovodné hledí pro všechny verze Sa vz.58 a jejich samonabíjecí verze.

Na začátku tohoto vývoje nás rozhodně nenapadlo, kolik obtížných úloh je potřeba vyřešit, aby to celé fungovalo.

Hledí se vyrábí jak ve variantě se světlovodnými vlákny, tak ve variantě bez vláken

světlovodné plně stavitelné hledí Sa 58 Target - zelené
světlovodné plně stavitelné hledí Sa 58 Target - červené
plně stavitelné hledí Sa 58 Target


Řešili jsme několik zadání, jedním z nich bylo zjemnit nastavení z klasických násobků stovek metrů a odstranit zakomponovanou balistickou dráhu náboje vz.43 bez toho, aby se upravovala ta podivná vlnka na můstku hledí.

Ta vlnka totiž kopíruje dráhu střely v určitých vzdálenostech střelby a nelze jít se základní rovinou střelby pod 100 metrů, bez výškové úpravy mušky, aniž by jste si nerozhodili celou balistickou křivku při posuvu o násobky set metrů.

Dalším úkolem, který bylo třeba vyřešit, byl boční posuv hledí, aby uživatel byl schopen si dát mušku zhruba na střed matice mušky a doladil si boční odchylky SBZ.

Pro ty, co nevědí o co jde, uvedu následující příklad.

Řada exemplářů Sa vz.58 má již z výroby a z nastřelení nějakou tu boční odchylku na mušce, když se k tomu přidá kompenzátor, dochází ještě k většímu posunu středního bodu zásahu /SBZ/ u pravorukého střelce obvykle doprava nahoru. Ve výše zmiňovaném případě, je potřeba mušku hodně vyšroubovat, což by nevadilo, ale vadí její maximální posunutí vpravo, kdy se často stává ten případ, že zbraň kvůli bočnímu maximálnímu posuvu mušky už nejsme schopni nastřelit na pevná mířidla, s muškou už nelze víc do strany pohnout.

Obě zadání se podařilo vyřešit pistolovým formátem plátku hledí s boční korekcí.

Stranově stavitelné hledí využijete všude tam, kde chcete mít přesná ostrá mířidla a kde máte problémy s posuvem mušky kvůli použití kompenzátoru.

V případě tohoto hledí, jež má sportovní parametry, můžete nastavit mušku zašroubovanou v matici mušky na Vaší zbrani do středu nosiče mušky a bočně doladit posuvem hledí.

Výhodou je snadná manipulace na střelnici, lepší odladění mířidel pro konkrétní vzdálenosti.

Nulová základní poloha odpovídá při standardní výměně za původní hledí vzdálenosti 100 metrů, avšak díky možnosti výškové regulace mušky, se dostanete i pod tuto hranici.

Kombinace původní mušky s novým hledím, vytváří zábavnou a praktickou kombinaci pro Vaší zbraň.

Z mého pohledu byla dána svoboda mířidlům ze zaběhlých a ne vždy dostatečných standardů, daných právě v armádě používanými typy střeliva pro tuto zbraň.
Hmotnost 30 gramů, materiál ocel, kaleno, povrchová úprava černění a popisy laserem.

Šroub bočního posuvu plátku hledí umístěn vpravo ve směru střelby.

Průměr světlovodného vlákna 1 mm, výrobce Truglo, délka vlákna 10 mm.

Světelnost a ostrost je výborná i při nízkém osvětlení. Světlovodné hledí se bude dělat pouze v zelené barvě, kvůli kombinaci s kontrastní červenou muškou z naší nabídky.

Hledí lze použít pro sportovní střelbu.

V nabídce jsou i nová hledí bez světlovodného vlákna.

Nové je nové....
Délka záměrné u zbraní s délkou hlavně 390 mm je 355 mm.

Jeden klik na výšce tohoto hledí je 0,05 mm, což při délce záměrné  355 mm a pokud jsem dobře počítal je  cca 14 mm na 100 metrech, což při přesnosti zbraně v rozsahu 8-14 cm na 100 m je více než dost.

/Pro zajímavost, pokud vyšroubujete mušku o jeden závit to je 0,5 mm, změní se SBZ o 140 mm !/

Při střelbě na 300 m je jeden klik 4,2 cm to znamená zhruba 0,5 MOA /přesněji 0,481 MOA/.

Jeden klik při bočním posuvu je 0,0833 mm což při délce záměrné 355 mm je cca 23,5 mm na 100 metrech na klik.

Opět při přesnosti  v rozsahu 8-14 cm je to 0,8 MOA.

Důvodem pro větší odskok stranového kliku je právě používání kompenzátorů.

Dost bylo čísel a matematiky.

Hlavní důvod proč jsem si hledí pořídil na svoji soukromou zbraň je úžasný design, prostě Zendlovina jako vyšitá.....
rakeŤák

V nabídce máme světlovodnou mušku taktéž z dílny Zendla která k hledíčkům designově skvěle sedí 

muška Sa 58 Target
světlovodná muška Sa 58 Target