Skryté nošení zbraně

Co je vlastně skryté nošení?

Jak to s legálně drženými zbraněmi a jejich držením a nošením na veřejnosti je, upravuje zákon č. 119/2002 Sb., o střelných zbraních a střelivu (dále jen „zákon o zbraních“).

Ten uvádí, že zbraně, které se dají běžně nosit, jsou krátké zbraně kategorie B a D, avšak za podmínky skrytého nošení.

Zákon sice přesně nedefinuje pojem „skryté nošení zbraně“, nicméně je tento pojem vykládán jako „zákaz viditelného nošení“.

V praxi to znamená, že zbraň musí být skrytá kompletně celá!

Nestačí ani, pokud je zbraň uložena, byť ve speciálním pouzdře, pokud ji pouzdro nezakrývá celou.

 

Nejčastěji majitelé nosí své krátké zbraně pod oblečením u pasu v pouzdrech k tomu přímo určených, ale někdy jsou využívána i pouzdra podpažní nebo kotníková.

Dále jsou oblíbené různé taštičky, batohy nebo ledvinky a v poslední době jsou na vzestupu (a oblíbené především u žen) elastické pásy, které mají dělané (nevím jak to přesně nazvat) překladové kapsy u kterých máte možnost vložit zbraň na prakticky jakékoli místo po obvodu pasu.

U klasických batohů (a samozřejmě kabelek v případě žen) nebo různých random taštiček ale pozor!

Obecně platí, že v případě potřeby bychom měli být schopni zbraň tasit do 2 vteřin, což je v případě batohu nebo kabelky naprosto nereálné.

Nechci teď ženám mluvit do svědomí ale já, když slyším od své drahé polovičky "Zlato, nepodal bys mi z kabelky klíče?" už nesu kabelku vždycky raději celou ať si ji přehrabe sama, protože cokoli v ní hledat je jako kopat poklad - vlastně ne, kecám - u pokladu je totiž reálná šance, že ho fakt můžu najít...na rozdíl od těch klíčů! :)    

V případě ledvinky dnes můžete koupit už takovou, která je přímo určená na skryté nošení zbraně.

Ta je vybavena tzv. trhačkou (má speciálně upravený zip), tudíž v případě potřeby pouze trhnete za k tomu určené poutko a nemusíte se zdržovat zdlouhavým rozepínáním zipu.

Teď si tak říkám, proč vlastně ještě neexistuje trhačka třeba na háčky u podprdy?!..no nic, to jsem odbočil

Zip jde pak samozřejmě znovu zapnout a trhačku můžete používat i nadále.

 

Ukázka trhačky na crossbody ledvince od firmy FalcoHolsters

 

Existuje tedy několik možností skrytého nošení, ale vždy je třeba dbát na to v jakém prostředí se pohybujeme, jaké pouzdro používáme, ale třeba i klimatické podmínky a vhodné oblečení pod které jsme schopni zbraň ukrýt. 

Z logiky věci vyplývá, že pokud rád nosím mikiny nebo svetry, asi si nepořídím cool podpažní pouzdro, ve kterém pod mikinou tu zbraň budu nahrabávat jen těžko - spíš vůbec (a už vůbec ne do dvou vteřin), ale pokud nosím obleky, tam už je podpažní pouzdro dobrou variantou.

Ukázka podpažního pouzdra

 

Z hlediska skrytého nošení jsou bezesporu nejoblíbenější pouzdra opasková.

Mohou být z různých materiálů, nejčastěji pak  kůže, kydex, polymer nebo tzv. hybridní což je kombinace hovězí oboustranně hlazené kůže a kydexu.

Pojďme si k nim říci něco bližšího. 

Opasková pouzdra jsou vždy stavěna na konkrétní stranu kde ho nosíme - pro praváky a pro leváky, ale z tohoto pohledu je také důležité, na jaké pozici pouzdro kolem pasu nosíme.

Nejčastěji majitelé nosí pouzdra na boku (3 a 9 hodin - tam tedy volím stranu hlavní - silnější ruky kterou střílím), ale někteří (včetně mně - používám IWB) nosí zbraň vpředu pod pupíkem na 12ti hodinách, tzv. appendix carry.

Pak se najdou i střelci, kteří nosí zbraň vzadu na bedrech.

Tam už je ale třeba volit opačnou stranu než u pouzdra které nosím na boku nebo appendix.

 

Příklad: Jsem levák (silná strana a hlavní ruka na zbrani je levá) - nosím na boku - beru pouzdro pro leváka, to samé v případě appendix carry, ale pokud mám pouzdro vzadu, byť jsem levák potřebuji pouzdro pro praváka (abych měl opět zbraň gripem blíže k silné ruce)

 

Ukázka nošení zbraně bedrech tzv.na 6 hodinách - všimněte si, že ač je střelec levák, pouzdro je pravostranné 

 

Opasková pouzdra dělíme do dvou základních kategorií a to

 

Vnější opasková pouzdra  - značená jako OWB (zkratka anglického názvu Outside the Waistband)

Tato pouzdra se nosí zavěšena na opasku z vnější strany kalhot, mohou mít tzv. flushclips (nacvakávací ocelové spony), ale častěji průvleky (ocelová poutka) na opasek.

Jejich nošení je velmi pohodlné ale je třeba si uvědomit, že pokud máte třeba triko zastrčené v kalhotách a nemáte na vrch ještě mikinu nebo bundu, bude zbraň vidět.

Je tedy třeba volit vhodné oblečení které jde volně přes celou zbraň v dostatečné délce.

Používají se nejčastěji na velikosti zbraní které nejsou úplně skladné, tedy především full-size, semi-compact nebo compact (viz. článek Jak vybrat první pistoli?), ale vhodné jsou pro všechny velikosti zbraní.

 

Na obrázku kydexové OWB pouzdro pro pistoli CZ P-10C s polovičním sweatguardem

 

Vnitřní opasková pouzdra - značená jako IWB (zkratka anglického názvu Inside the Waistband)

Tato pouzdra se nosí sice také zavěšena na opasku, ale vždy z vnitřní strany tedy až pod kalhotami.

Výjimka je pouze zavěšení pomocí ulticlipu - což je sice taktéž ocelová spona na pouzdru, ale určená pro nošení na kalhotách bez opasku.

Takové minimalistické řešení.

Obvykle už mají pouze flushclip (ocelová spona na opasek - maximální tloušťka opasku 10mm), ulticlip , případně ulticlip XL (zabezpečená ocelová spona na opasek - na šíři opasku 40mm, maximální tloušťka opasku 10mm)

Tato pouzdra jsou primárně určena pro skryté nošení, zbraň je více přitisknuta k tělu a tvoří pod oblečením menší "bouli" než OWB pouzdra.

Bývají polootevřená nebo otevřená (ve spodní části v prostoru hlavně) a to jednak kvůli možnému seřízení pouzdra a také kvůli snadnějšímu čištění.

Pro srovnání kydexové IWB pouzdro s polovičním sweatguardem na tu samou zbraň, tedy opět CZ P-10C

 

Používané materiály

Kůže - na kožená pouzdra se používá především hovězí kůže která je opracovaná (hlazená) z obou stran, u některých výrobků je vrchní část i leštěná.

Z kůže se vyrábí OWB i IWB pouzdra. 

Kožená pouzdra najdete v našem sortimentu zboží ZDE

 

Kožené pouzdro OWB s polovičním sweatguardem na zbraň CZ P-07

 

Polymer - zde jsou to především OWB a služební nebo sportovní pouzdra.

V některých případech mají i pojistku a zavěšení je buď na polymerové průvleky nebo otočný závěs (lze korigovat úhel sklonu zbraně v pouzdře).

Někdy je polymer kombinován i s látkou viz. obrázek níže.

Kombinace polymeru s látkou. OWB pouzdro s pojistkou a otočným závěsem od výrobce DASTA pro pistoli CZ P-07 

 

Zde již čistě polymerové pouzdro s pojistkou a otočným závěsem pro tu samou zbraň

 

Polymerová pouzdra najdete v našem sortimentu ZDE

 

Kydex - toto jsou vlastně také plastová pouzdra, vyrobena ze speciálního materiálu (kydexu) který je při zahřátí tvárný a pomocí formy (kopyta) se tak tvaruje přímo na konkrétní zbraň.

Vyrábí se taktéž v obou variantách  OWB, IWB.

Toto jsou nejužší a dle mého názoru nejpevnější pouzdra na trhu.

Jejich výhoda je především v tvárnosti, tudíž lze na zakázku vytvarovat i kydex na zbraň,  která je osazena konkrétní svítilnou nebo laserem.

Zde je taktéž možné (hlavně u IWB pouzder) nastavit sklon nošení zbraně.

V prostoru připraveném pro uchycení clipsu je navrtáno více instalačních děr, tudíž u pouzdra je možné měnit jak výšku,  tak úhel zavěšení zbraně.

U IWB pouzder je díky jejich konstrukci také možné nastavení svoru pouzdra šroubem s vysokou gumovou podložkou.

Sami si tak můžete regulovat jak silně má pouzdro zbraň svírat.

Obecně platí, že zbraň by měla jít tasit co možná nejlehčeji, ale v případě, kdy pouzdro se zbraní otočíte "hlavou dolů" nesmí zbraň z pouzdra samovolně vypadnout. 

Kydexová pouzdra najdete v našem sortimentu zboží ZDE

U kydexových pouzder jsme schopni zařídit i výrobu na zakázku.

 

 

Kydexové IWB pouzdro na zakázku v úpravě Carbon s polovičním sweatguardem a flushclipem od firmy RH Holsters pro pistoli CZ P-10 C OR se svítilnou Streamlight TLR 8-AG

 

Hybridní pouzdra - zde (jak už bylo výše popsáno) se používá kombinace pravé hovězí kůže (spodní strana kterou nosím na těle) a kydexu.

Tato pouzdra mají svou výhodu v tom, že někteří lidé jsou citliví na tuhý materiál na těle jako je tomu v případě kydexu (prostě nechtějí aby je něco tlačilo)  a toto je tedy schůdná alternativa.

 

Sweatguard

Sweatguard je volně přeloženo ochrana proti pocení.

Používá se především u kydexových pouzder, ale můžeme jej nalézt prakticky na všech materiálech.

Je to část pouzdra ve vrchní části (směrem k tělu), která zabraňuje, aby se pot stékající z těla při nošení dostal na závěr zbraně a tím ho poškodil.

Zároveň slouží i jako ochrana proti skřípnutí kůže při uložení zbraně zpět do pouzdra.

Jelikož nejsem úplně hubenej, už jsem měl taky tu čest s IWB pouzdrem bez sweatguardu a tohle vážně nehcete zažít! :)    

Zde rozlišujeme pouzdra dle délky sweatguardu na full sweatguard (high), poloviční (medium), nízký (low) a pouzdra zcela bez sweatguardu.

Rozdíl je tedy prakticky pouze ve výšce výstupku, viz. obrázek níže.

 

 

V naší nabídce nalezete pouzdra kydexová, kožená a plastová, tudíž věřím, že každý si zde najde to svoje.

 

Grizzly